Matka Boża Fatimska zgromadziła tłumy na ,,Obszarach”

„Pierwsza Uczennico Boskiego Mistrza, wspieraj nas wszystkich w przyjmowaniu Jego Ewangelii, byśmy zawsze byli posłuszni Twojemu orędziu z Kany Galilejskiej” – wezwał bp Roman Pindel, gdy 13 maja w kościele pw. MB Fatimskiej w Bielsku-Białej zawierzył całą diecezję Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. W diecezjalnych uroczystościach 100. rocznicy Objawień Fatimskich, zakończonych procesją fatimską i wspólną agapą, udział wzięli przedstawiciele delegacji parafialnych wspólnot maryjnych z całego Podbeskidzia, duchowieństwo oraz reprezentanci zakonów i zgromadzeń zakonnych.

Podczas Eucharystii bp Pindel odczytał akt zawierzenia diecezji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny,  który, jak zaznaczył duchowny, następuje w czasie trwania obchodów 25-lecia diecezji bielsko-żywieckiej.

„Pragnę zawierzyć Ci cały nasz Kościół rozciągający się od Oświęcimia do Rajczy i od Cieszyna do Inwałdu” – mówił biskup, przypominając, że Matka Kościoła od dnia Zesłania Ducha Świętego towarzyszy ludowi Bożemu, „dając przykład jak słuchać, zachowywać w sercu, rozważać i wypełniać słowo wypowiedziane od Pana”.

„Matko Jezusa i Matko nasza, wejrzyj łaskawie na cały lud naszej diecezji, na wszystkie jej parafie i wszystkie rodziny. Niech Kościół bielsko-żywiecki od tej godziny przyjmie Cię do siebie, na wzór umiłowanego Ucznia, abyś to Ty otoczyła nas swoją Matczyną opieką” – dodał hierarcha, nawiązując do Ewangelii św. Jana (J 19, 27).

„Niech wszyscy wierni obficie czerpią ze stołu Słowa Bożego i Eucharystii, a każda parafia staje się żywą wspólnotą wiary, która wydaje owoc przez dzieła miłości i miłosierdzia” – podkreślił ordynariusz.

Podczas aktu zawierzenia, biskup objął swą modlitwą małżeństwa, dzieci i rodziny, prosząc Matkę Bożą, by chroniła przed niewiernością i nienawiścią, przed oziębłością i zapomnieniem, przed jakąkolwiek krzywdą czy poniżeniem.

Biskup wspomniał młodych ludzi, narzeczonych oraz tych, u których rodzi się powołanie do życia kapłańskiego czy zakonnego. „Twemu Niepokalanemu Sercu zawierzam wszystkich kapłanów, od neoprezbiterów po seniorów. Wypraszaj im gorliwość pasterską i wierność powołaniu, by stawali się pasterzami na wzór Twojego Syna” – wezwał, powierzając Matce Bolesnej osoby samotne, opuszczone, chorych, cierpiących i umierających, ale także wszystkich, którzy im towarzyszą i spieszą z pomocą.

Biskup prosił o wstawiennictwo maryjne w intencji nawrócenia grzeszących, „zwłaszcza w sposób zuchwały i notoryczny, by najbardziej zatwardziali grzesznicy uznali swoją winę i pojednali się z Bogiem i ludźmi”.

„Pierwsza Uczennico Boskiego Mistrza, wspieraj nas wszystkich w przyjmowaniu Jego Ewangelii, byśmy zawsze byli posłuszni Twojemu orędziu z Kany Galilejskiej: ‘Uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie’ (J 2, 5). Codzienne przyjmowanie panowania naszego Pana i Zbawiciela niech umacnia w nas nadzieję na dzień Jego przyjścia” – zakończył biskup.

W poprzedzającej akt poświęcenia homilii bp Pindel wyjaśnił, że chciałby zawierzyć wszystkie sprawy, których nie jesteśmy w stanie wymienić, którym nie jesteśmy zaradzić. „Robimy to z wiarą wiedząc, kim jest Matka Boża, jaką rolę pełni w Kościele. Zawierzamy całą diecezję i nas samych i liczymy na Jej pomoc” – tłumaczył, zaznaczając, że akt bierze swój początek w orędziu fatimskim. „Także i my chcemy wejść w zamiary Maryi, wypowiadając ten akt i angażując się w przedkładane prośby” – dodał.

Biskup zauważył w nawiązaniu do słów z Ewangelii św. Łukasza ( Łk 11:27-28), że bardziej na podziw i szacunek w oczach Boga zasługuje nie ten, „kto ma cielesne pokrewieństwo czy przebywa fizycznie blisko Jezusa, ale ten, kto słucha Słowa Bożego i je przyjmuje”. Wskazał jednocześnie, że  Maryja, która była doskonałą uczennicą, słuchającą słowa Bożego, pozostawiła po sobie „jedyne orędzie” , słowa: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie” – wypowiedziane w Kanie Galilejskiej.

Po wypowiedzeniu słów aktu zawierzenia dokument podpisali biskup i przedstawiciele diecezji: wikariusz generalny ks. Marek Studenski, przedstawicielka zakonów i życia konsekrowanego s. Natalia Wałach, przedstawicielka ruchów i stowarzyszeń diecezji Irena Olma, oraz reprezentanci parafii, małżonkowie, Lucyna i Robert Habowscy.

W procesji z darami delegacja diecezjan przyniosła księgę deklaracji codziennej modlitwy 7,7 tys. członków apostolatu „Margaretka” – za 1,1 tys. kapłanów.

Sobotnie uroczystości „na Obszarach” rozpoczęły się od młodzieżowego czuwania modlitewnego „Światło i pokój”. Po procesji fatimskiej, która przeszła ulicami osiedla, ordynariusz przekazał delegatom wszystkich parafii pamiątkowe różańce na znak jedności Kościoła diecezjalnego, przeżywającego w tym roku 25. rocznicę erygowania przez papieża Jana Pawła II.

Uroczystości zakończył majowy piknik na terenie parafii, z wojskową grochówką i żurkiem, domowymi ciastami, przy akompaniamencie orkiestry.

Wierni mogli uczcić obecne w parafii od 2013 roku relikwie Pastuszków Fatimskich – św. Hiacynty i św. Franciszka Marto – kanonizowanych 13 maja w Fatimie przez papieża Franciszka.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli obecni na uroczystości prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult, oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Jarek Klimaszewski. W modlitwie udział wzięli także przedstawiciele rządu i władz parlamentarnych i samorządowych.

diecezja.bielsko.pl

zdj. CobraOstra.pl  Magdalena Ostrowicka

 

Dodał: Karol
2017-05-24

Msze święte

 • W każdą niedzielę i święta:

  • godz. 7:30
  • godz. 9:00
  • godz. 11:00 (msza dla dzieci)
  • godz. 18:00

  Codziennie:

  • godz. 17:30

  Nabożenstwa fatimskie:

  • każdego 13 dnia miesiąca od maja do października o godz. 18.00
 • Transmisja LIVE Polecane strony Wsparcie dla parafii

  Komunikaty

  KANCELARIA PARAFIALNA

  KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA WTORKI I CZWARTKI  OD GODZ. 18.15 – 18.45. NUMER TELEFONU  33 8159111  

  Czytaj więcej »

  Komunikat Biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej W związku z zagrożeniem epidemiologicznym W tym trudnym czasie zagrożenia, kierujemy się wiarą, miłością bliźniego oraz roztropnością  Opierając się na wiedzy epidemiologicznej wiemy, że najgorsze jest tuż przed nami. Dlatego zobowiązujemy wszystkich wiernych naszej diecezji oraz księży do przestrzegania następujących zaleceń: 1. Zgodnie z decyzją Episkopatu Polski Biskup Bielsko-Żywiecki udziela dyspensy […]

  Czytaj więcej »

  PARAFIALNA PORADNIA PRZYGOTOWUJĄCA DO ŻYCIA W RODZINIE I MAŁŻEŃSTWIE

  Przy naszej parafii działa ,parafialna poradnia przygotowująca do życia w rodzinie i małżeństwie Spotkania odbywają się w auli domu katechetycznego po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. tel. kontaktowy :  512 316 708      

  Czytaj więcej »

  Projekt i wykonanie: