BIERZMOWANIE 24 lutego 2015 wtorek godzina 17.00 INFORMACJE

Informacje dla Kandydatów do bierzmowania w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej 2014/2015

Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. (na pamięć proszę)

Nakładanie rąk na głowę jest gestem biblijnym (Rdz 48, 14; Kpł 9, 22; Lb 8,10; 27, 25…), który         w liturgii należy do najstarszych obrzędów. W sakramencie bierzmowania włożenie ręki biskupa na głowę kandydata oznacza iż Duch Święty udziela mu się jako niewymowny Dar. W Dziejach Apostolskich czytamy, że Apostołowie wkładali ręce na ochrzczonych i otrzymywali Ducha Świętego.

Namaszczenie świętym olejem symbolizuje upodobnienie bierzmowanego do Chrystusa. Podobieństwo to jest niezniszczalne i nosi nazwę znamienia Pańskiego lub pieczęci. Sprawcą tego podobieństwa i zjednoczenia z Chrystusem jest Duch Święty. Stąd bierzmowany przez to święte namaszczenie ma pełne prawo do nazwy „chrześcijanin” czyli należący do Chrystusa i Jego Kościoła. Istotnie, „przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej”.

W obrzędzie sakramentu bierzmowania należy uwzględnić znak namaszczenia oraz to, co namaszczenie oznacza i wyciska, czyli pieczęć duchową.

Namaszczenie w symbolice biblijnej i starożytnej posiada wielkie bogactwo znaczeniowe. Oliwa jest znakiem obfitości oraz radości; oczyszcza (namaszczenie przed kąpielą i po niej) i czyni elastycznym (namaszczanie atletów, zapaśników); jest znakiem uzdrowienia, ponieważ łagodzi kontuzje i rany; udziela piękna, zdrowia i siły.

Przyjmując bierzmowanie, trzeba być w stanie łaski. Należy przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty, aby oczyścić się na przyjęcie daru Ducha Świętego. Bardziej intensywna modlitwa powinna przygotować na przyjęcie mocy i łaski Ducha Świętego w duchu uległości i dyspozycyjności.

Przy bierzmowaniu, podobnie jak przy chrzcie, kandydaci powinni poszukiwać pomocy duchowej, wybierając sobie świadka bierzmowania. Zaleca się, żeby był nim ktoś z bliskich osób po bierzmowaniu będący świadkiem wiary dla Ciebie.

Od kwietnia 2014r. przygotowujemy się do sakramentu bierzmowania w naszej parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku – Białej. Spotykaliśmy się przez ten czas w każdy pierwszy piątek miesiąca. Także przeżywaliśmy cykl przygotowań podczas lekcji katechezy w szkole. To przygotowanie obejmowało również coniedzielną Eucharystię i systematyczne przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania. Uczestnictwo w tych wszystkich punktach przygotowań i wola przyjęcia sakramentu są podstawowymi kryteriami, którymi kierowałem się przy dopuszczeniu w tym roku kandydata do bierzmowania.

 

 

 

 

Termin sakramentu bierzmowania został ustalony na 24 lutego 2015 wtorek na godzinę 17.00 (spotkanie 30 min. wcześniej w salkach) w naszej parafii.

 

Wyznaczyliśmy terminy spotkań obowiązkowych ostatniego etapu przygotowań:

16 lutego (poniedziałek) 17.30 – Msza św. i spotkanie liturgiczne

17 lutego (wtorek) 17:00 – adoracja Najświętszego Sakramentu, 16:30 – Msza św.                                                          i spotkanie liturgiczne

20 lutego (czwartek) od 15:30 – rozmowa indywidualna z ks. Mirosławem Szewieczkiem (wg alfabetu)

21 lutego (piątek) 16:30 – Spowiedź św.

23 lutego (poniedziałek) 17:30 – Msza św. i spotkanie liturgiczne

W bezpośredniej bliskości przyjęcia sakramentu bierzmowania koniecznym jest przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. Zapraszamy Twoich Rodziców i Świadka jako formę przygotowania do Twej uroczystości. Codziennie spowiedź 30 min przed każdą Mszą św..

Ze względu na to że świadkowie bierzmowania mają być również świadkami wiary dla kandydata do bierzmowania, powinni oni otrzymać w swoich parafiach zaświadczenie że mogą pełnić tę funkcję.

Kandydat do bierzmowania na uroczystość bierzmowania przychodzi godnie i skromnie (czyli nie wyzywająco) ubrany. Chłopcy – koszula, krawat, garnitur. Dziewczęta – biała bluzka, żakiet.

W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt pod nr tel. 602 334 317.

Serdecznie pozdrawiam życząc  Szczęść Boże

   Ks. Mirosław Szewieczek

Dodał: Karol
2015-02-14

Msze święte

 • W każdą niedzielę i święta:

  • godz. 7:30
  • godz. 9:00
  • godz. 11:00 (msza dla dzieci)
  • godz. 18:00

  Codziennie:

  • godz. 17:30

  Nabożenstwa fatimskie:

  • każdego 13 dnia miesiąca od maja do października o godz. 18.00
 • Transmisja LIVE Polecane strony Wsparcie dla parafii

  Komunikaty

  KANCELARIA PARAFIALNA

  KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA WTORKI I CZWARTKI  OD GODZ. 18.15 – 18.45. NUMER TELEFONU  33 8159111  

  Czytaj więcej »

  Komunikat Biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej W związku z zagrożeniem epidemiologicznym W tym trudnym czasie zagrożenia, kierujemy się wiarą, miłością bliźniego oraz roztropnością  Opierając się na wiedzy epidemiologicznej wiemy, że najgorsze jest tuż przed nami. Dlatego zobowiązujemy wszystkich wiernych naszej diecezji oraz księży do przestrzegania następujących zaleceń: 1. Zgodnie z decyzją Episkopatu Polski Biskup Bielsko-Żywiecki udziela dyspensy […]

  Czytaj więcej »

  PARAFIALNA PORADNIA PRZYGOTOWUJĄCA DO ŻYCIA W RODZINIE I MAŁŻEŃSTWIE

  Przy naszej parafii działa ,parafialna poradnia przygotowująca do życia w rodzinie i małżeństwie Spotkania odbywają się w auli domu katechetycznego po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. tel. kontaktowy :  512 316 708      

  Czytaj więcej »

  Projekt i wykonanie: